Informáček č. 12 / 2017

Postřehy a komentáře k akcím:

Zamyšlení nad výročním setkání členů

Oblastní shromáždění členů naší odbočky máme letos opět za sebou. Tentokrát proběhlo dokonce o měsíc dříve, než v předchozích letech. Pokusili jsme se tak vyhovět některým našim členům, kteří neradi vycházejí do podzimní listopadové plískanice a tmy. Při pohledu na prezenční listinu se však zdá, že to nemohl být jediný důvod převažující neúčasti. A přitom do velkého sálu restaurace Éčko by se určitě vešlo všech nás 77 členů. Je jasné, že se ne každému podaří v ten jeden konkrétní den udělat si čas (letos navíc byly volby) a proto mnozí předem omluvili svoji neúčast, čehož si vážíme.

A tak se ptám: Co udělat jinak a lépe, aby se nás sešlo víc? Nejdřív mě napadlo zeptat se těch, kteří přišli, co se jim na akci líbilo, co ne a co by eventuálně změnili. Odpovědi byly velmi podobné: přátelská atmosféra, připomenutí si hezkých zážitků při proběhlých akcích a zároveň už i možnost přihlášení se na akce nového roku, výborný oběd a hudební doprovod se zpěvem našeho milého člena Pepy, kterému předcházelo hudební vystoupení hosta od Pardubic, Pavla Diblíka. A v tomto případě už se názory rozcházely. Ne každý byl nadšen výkonem mladého nevidomého „cizince“, přestože hrál loni před Papežem. Jen stěží někdo překoná našeho oblíbeného Josefa Ježka. A z toho už si lze vzít ponaučení a zbytečně neexperimentovat. Takže pokud hosta, musí být přinejmenším z jiného uměleckého žánru. Možností zábavy by se našla asi řada. To neplatí jen o shromáždění jednou do roka, ale i o našich posezeních v klubovně každý měsíc. Uvítáme od vás jakýkoli nápad nebo doporučení.  Nakonec si ale uvědomíme, že je možné přijít třeba jen zaplatit členský příspěvek nebo si zároveň vychutnat atmosféru vzájemné sounáležitosti, ujistit se, že jako kolektiv máme řadu možností, které by si jednotlivec nemohl dovolit. Zkrátka, to nejdůležitější je, cítit se dobře a být rád mezi svými.

Iva Rejtharová

 

Plánované akce na rok 2018

Společný letní pobyt v Liberci

V týdnu od soboty 28. července do soboty 4. srpna 2018 v Liberci – Hotel Liberec

Doprava do Liberce a zpět bude hromadně zajištěna autobusem pro účastníky zdarma! Účastnický poplatek zahrnující ubytování a stravu formou plné penze činí 4 900 Kč.

Tuto částku je třeba uhradit do konce března 2018 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

Mikulovské vinobraní 2018

Od pátku 31. srpna do neděle 2. září 2018 – Penzion Venuše

Cena činí 2 000 Kč. Zahrnuje ubytování, stravování formou plné penze (V pátek začínáme večeří, končíme nedělní snídaní) + 2 společenské večery, v jednom z nich bude doprovázet i cimbálová muzika.

Tuto částku je třeba uhradit do konce dubna 2018 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

Nejen očima  poznáváme Plzeňský kraj

Vážení přátelé,

na jaro 2018 (duben, květen) opět pro vás připravujeme mimořádný kulturně vzdělávací zážitek. Tentokrát se týká významné osoby architekta, stavitele a mecenáše Josefa Hlávky, který poté, co se téměř upracoval a oslepl, strávil významné období svého života na zámku v Lužanech. Tam směřuje i naše akce. Pobyt v Lužanech, kdy Hlávku navštěvovali mnozí významní umělci, jako např. Antonín Dvořák, měl na Hlávku velmi pozitivní vliv. Pojďte s námi vyslechnout příběh jednoho z nejvýznamnějších stavitelů, autora Vídeňské opery ve Vídni či Nemocnice u ‚Apolináře v Praze. Významného podporovatele chudých a nadaných studentů. Tuto tradici dodnes naplňuje „Nadání (nadace) Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ v Praze, která nám také umožní speciální prohlídku interiér lužanského zámku               a nádherné zahrady, kterou zdobí tradičně chovaní pávi.

Přesný termín akce zatím není stanoven, nicméně rádi budeme znát váš předběžný zájem. Do Lužan pojedeme nejspíš vlakem společně z Plzně nebo dle individuálních možností. Je možné domluvit společný oběd v Přešticích.

 

Plánované akce na prosinec:

4. 12. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 16:30 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 1. prosince.

 

5. 12. – úterý – Mikulášské posezení s Policií ČR

Vážení přátelé,
zveme Vás na mimořádné mikulášské posezení s Policií ČR v úterý 5. prosince od 10 do 11 hodin do klubovny OO Plzeň-jih SONS ČR, z.s. ve 2. patře Tomanova 5, Plzeň.

A jak se na tento den sluší, přijdou tři: Policistka „Mikuláš“ by ráda představila Policii ČR jako organizaci, která nevyvíjí pouze represivní činnost, ale je zde zejména pro všechny naše spoluobčany, kterým chce zajistit bezpečí a velmi jí záleží na prevenci. Připomene, jaká rizika z trestné činnosti nás ohrožují

Pozornost zaměří zejména na bezpečí doma, venku na ulici a v předvánočním čase i v nákupních centrech, MHD apod.

Další policista – „čert“ - bude z dopravní policie a připomene nám, jak zejména my se zrakovým handicapem se máme chovat v silničním provozu, aby nás nemusel vyšupat, ale hlavně, aby se nám něco nestalo.

Na závěr mikulášského přátelského posezení nemůže chybět nadílka, a tak třetí policistka – „Anděl“ – přinese spoustu milých, ale hlavně užitečných dárků, jako jsou preventivní předměty, zejména reflexní prvky – reflexní pásky, odznaky, tkaničky do bot a minialarmy jako přívěsky na klíče.

Posezení se zástupci Policie ČR tedy slibuje mimořádný zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Těšíme se na Vás.

Prosíme, nahlaste svoji účast již do 30. listopadu t.r.

 

13. 12.– středa – MY FAIR LADY

Svátek svaté Lucie si 11 našich členů okoření muzikálem      MY FAIR LADY v Divadle Pluto v Plzni na Doubravce.

 

14. 12. - čtvrtek – Přátelské posezení v klubovně

Od 13:00 do 17:00 se sejdeme v naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni, kde si zazpíváme vánoční koledy. Bylo by moc hezké, kdybychom si společně zazpívali např. „Tichou noc“, jejíž text naleznete na závěr tohoto Informáčku. Máte-li doma nějakou okoukanou vánoční drobnost (keramika, dřevo, sklo….), přineste ji, třeba udělá radost zase někomu jinému. Vítáme i vzorečky pro ochutnávku domácího vánočního cukroví.

 

18. 12. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 16:30 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 15. prosince.

 

Tichá noc, svatá noc

Tichá noc, svatá noc,
jala lid v blahý klid.
Dvé jen srdcí tu v Betlémě bdí,
hvězdy při svitu u jeslí dlí,
v nichž malé děťátko spí,
v nichž malé děťátko spí.

Tichá noc, svatá noc!
Co anděl vyprávěl,
přišel s jasností v pastýřův stan,
zní již z výsosti, z všech země stran:
„Vám je dnes spasitel dán;
přišel Kristus Pán!“

Tichá noc, svatá noc!
Ježíšku na líčku
boží láska si s úsměvem hrá,
zpod zlaté řasy k nám vyzírá,
že nám až srdéčko plá,
vstříc mu vděčně plá.

 

2016 © OO Sons Plzeň - jih