Informáček č. 12/2018

Vážení a milí přátelé!

Ta překrásná vánoční chvíle přichází,
kdy jeden v druhém jen dobro nachází.
Usedneme pospolu a dech se tají,
zazáří stromeček a koledy hrají.
Zazvoní zvoneček, čas kvapem pádí,
posíláme přáníčko - máme Vás rádi...

Iva a Milan

 

Naši jubilanti:

Irena Brichzinová                          50 let           

Přejeme Ti krásné narozeniny!

 

 

Plánované cvičení jógy v roce 2019

Milí členové a zejména naše členky,

 

na našem říjnovém oblastním shromáždění v Éčku jsme od Vás dostali podnět pro zprostředkování cvičení jógy.

Jóga v sobě zahrnuje celou řadu typů cvičení, a proto bychom v našem případě zohlednili to, že jsme začátečníci a již i v pokročilejším věku. Šlo by tedy především o správné dýchání, protahování všech částí těla, posilování pánevního dna, což je zvlášť důležité pro ženy v každém věku apod.

Budeme dělat vše proto, aby cvičení začalo jarním semestrem roku 2019, což bývá od konce února či začátkem března. Nejdříve zjistíme váš zájem, vaše časové možnosti, vhodné prostory a hlavně cvičitelku, která bude dobře vysvětlovat tak, aby pochopili i úplně nevidomí.  

Pro cvičení jógy se používají speciální pomůcky, jako je neklouzavá podložka, polystyrénové destičky, popruh atd. Pokud bychom sehnali prostor, kde se jóga cvičí standardně, tyto pomůcky si tam lze vypůjčit, v opačném případě si tyto musí cvičenec zakoupit.

 

Zájemci, ženy i muži, o cvičení jógy odpovězte nám prosím na následující otázky:

  1. Máte již nějaké zkušenosti se cvičením jógy nebo žádné?
  2. Které dny by vám nejvíce vyhovovaly a ev. která část dne?
  3. Je nějaký den (ev. část dne) vůbec nevyhovující?
  4. Trpíte nějakým vážnějším onemocněním kromě postižení zraku?
  5. Kolik vám je let? (nepovinné)

     

Těšíme se na vaše odpovědi do 13. prosince.  

 

Budeme vás průběžně informovat o krocích, které doufejme povedou k úspěšnému zahájení cvičení jógy.

 

Plánované akce na léto 2019

 

Letní společný pobyt v Třeboni

 

V týdnu od soboty 27. července do soboty 3. srpna 2019 v Třeboni – Rodinný Hotel Myslivna – uzávěrka přihlášek byla do konce listopadu

Doprava z Plzně do Třeboně a zpět bude hromadně zajištěna autobusem pro účastníky zdarma! Účastnický poplatek zahrnující ubytování a stravování formou plné penze činí          6 160 Kč.

Tuto částku je třeba uhradit do konce března 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

Víkendový pobyt v Olomouci

 

Od pátku 6. září do neděle 8. září 2019 – Hotelový dům Olomouc

Pojeďte s námi navštívit hanáckou metropoli Olomouc. V tomto městě se nachází mnoho velmi vzácných pamětihodností. Je zde možno navštívit hmatové výstavy a komentované prohlídky pro nevidomé.

Některým z vás se může zdát, že je to moc daleko. Z Plzně       i zpět ale jezdí přímé Pendolino, čili není nutné nikde přestupovat a cesta trvá pouhé 4 hodiny. V tomto vlaku lze zakoupit občerstvení za přijatelnou cenu, které vám donesou až k vašemu místu, což tuto delší cestu jistě zpříjemní.

Cena činí 980 Kč / osoba. Zahrnuje ubytování na dvoulůžkovém pokoji  se snídaní.

Tuto částku je třeba uhradit do konce dubna 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

 

Plánované akce na prosinec:

 

10. 12. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 30. listopadu.

 

13. 12. – čtvrtek – Vánoční přátelské posezení v klubovně

Jak už v prosinci bývá zvykem, v naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni se sejdeme již před vánočními svátky. Od 13:00 do 17:00 si s Pepou Ježkem zazpíváme koledy. Mimořádně vás prosíme, abyste vaši účast nahlásili do pondělí 10. 12., abychom pro vás mohli připravit vánoční balíček.

 

17. 12. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 7. prosince.

 

19. 12. – středa – DJKT Plzeň – Velké divadlo – Drahomíra a její synové

Posledního divadelního představení v letošním roce, jehož návštěvu naše odbočka připravila, se účastní 10 našich členů.

Kde: DJKT Plzeň – Velké divadlo

Kdy: středa 19. prosince 2018

Čas: 19:00 – 21:00

 

Drahomíra a její synové (Krvavé křtiny)

Josef Kajetán Tyl

Historická hra z úsvitu našich národních dějin

Krvavé křtiny, nebo Drahomíra a její synové (název, pod kterým ho uvádí činohra DJKT) je jednou z nejslavnějších Tylových historických her. 

Děj dramatu vychází z historických skutečností: Po smrti knížete Vratislava usedá na knížecí stolec Václav (později svatý, patron České země) a země je pod záminkou šíření křesťanství ohrožována německým císařem Jindřichem Ptáčníkem. Hlavními postavami hry jsou bratři Václav a Boleslav, jejich matka Drahomíra a babička Ludmila, z nichž každá zaujímá k situaci vlastní, psychologicky pochopitelné stanovisko, z něhož plyne konflikt rodinný i politický.

 

Plánované akce na leden 2019:

15. 1. – úterý – DJKT Plzeň – Velké divadlo

Vážení členové,

na leden jsme pro vás připravili návštěvu činohry Modrovous ve Velkém divadle Josefa Kajetána Tyla.

Kdy: úterý 15. ledna 2019

Kde: DJKT Plzeň – Velké divadlo

Čas: 19:00 - ? (není uvedeno)

Cena je 100 Kč pro členy a průvodce / 150 Kč pro nečleny.

Přihlásit se můžete do pondělí 10. prosince 2018 do 14:00.

 

Středověká legenda o Modrovousovi ožívá na prknech Divadla J. K. Tyla v podobě hororového melodramatu s uhrančivou hudbou a magickými obrazy. 

 

Temná, nevlídná pláň a nikde ani živáčka. Do tmy svítí jen jedno okno paláce, komnata mladé, křehké hraběnky Purmelendy. To okno svítí rudě. A v dálce u severního obzoru další světlo. Zlověstný smaragdový plamen na vrcholu tajemné věže, z níž každou noc vyjíždí tryskem tajemný jezdec. Předchází ho zvuk loveckého rohu a děsivá píseň. Každou noc se tenhle ďábel vydává na lov a jeho divoké štvanici neunikne žádná z panen, i kdyby byla hraběnkou.

Středověk zná několik výjimečných milostných legend. Tristan a Isolda se nerozlučně spojí v objetí až v hrobě. Romeo a Julie se osudově minou ve smrti. V Modrovousovi drtí smrt v dlani lásku hned od začátku.

V podání belgického dramatika Michela de Ghelderoda je Modrovous (Sir Halewyn) neodolatelný pěvec, ke kterému míří fascinované ženy z široka daleka. Krajinou se po jejich záhadném mizení šíří nenávist k tajemnému ďáblu. Smůlu anebo štěstí Halewyn má, když vzbudí zájem krásné a emancipované Purmelende. Konečně nachází rovnocenného soupeře, který se může stát jeho zkázou i vysvobozením. Ghelderode si ve svém extatickém hororu všímá nejen vrahovy mysli, ale i nitra oběti. Bez jistoty zda si „svého“ vraha podmaní, kráčí Purmelende neznámé síle vstříc.

 

Michel de Ghelderode (1898 – 1962), francouzsky píšící belgický prozaik, dramatik a esejista vlámského původu, patří k představitelům expresionistického dramatu a bývá označován za „flanderského Shakespeara“. Pro jeho tvorbu je typická forma hororové grotesky se silnou výtvarnou inspirací v dílech Pietera Bruegela a Hieronyma Bosche. Miloval ale také např. divadlo masek, čehož je hra Sir Halewyn (vycházející z vlámská verze legendy o Modrovousovi), dramatická balada o posedlosti vášněmi, jasným důkazem. Ne vždy totiž musí mít ďábel podobu rohatého čerta, stačí, když si na sebe vezme masku člověka.

 

 

 

2016 © OO Sons Plzeň - jih