Informáček č. 3 / 2019

Zajímavosti ze staré Plzně

O jedlících

Vážení čtenáři,

protože určitě rádi jíte, zaměříme se dnes v prvním z příběhů o staré Plzni - tentokrát zhruba z přelomu 19. a 20. století – na plzeňské velkojedlíky a zejména, co všechno dokázali sníst.

Ve staré Plzni se obvykle jedlo třikrát denně – ráno, v poledne a večer. V lepších měšťanských rodinách byla ještě obvyklá svačina ve čtyři hodiny odpoledne. To se kromě jiného podávala především káva.

 

Jedním z nejslavnějších jedlíků byl hospodář Gustav Feyerfeil. Gustovi k snídani stačilo trochu kafe a jeden kesslerovský rohlík – ten však tehdy dosahoval délky skoro jednoho lokte. Skromnou snídani si pak nahrazoval svačinkou. Už o desáté hodině dopoledne pravidelně zasedal v hostinci U Pytlíčků v místech dnešní synagogy. Jako grunt si dal kousek osoleného chleba a holbu „baborského“ piva. Když se takto naladil, poručil si patnáct míchaných vajec, patnáct párků s křenem a celého zajíce nebo celou husu. Pokud však Gustovi opravdu vyhládlo, snědli klidně celé sele čili „čurýčka“, jak se tehdy říkalo. A právě hostinský U Pytlíčků uměl sele upéct snad nejlépe v celé Plzni. Gusta se nejdřív pustil do hlavy, následoval zbytek. Jen zákrček si vždy rezervoval jako dezert na dobu, až se sem vrátí z domácího rodinného oběda. Taky byste to spořádali? Já ne.

 

Z knihy Staré plzeňské hostince citoval a upravil Ondřej Klekner

Naši jubilanti:

Luboš Košan                                 50 let

Iva Rejtharová                               55 let

 

Přejeme Vám krásné narozeniny !

 

Plánovaná akce na září 2019

Víkendový pobyt v Olomouci

Od pátku 6. září do neděle 8. září 2019 – Hotelový dům Olomouc – zájemci se mohou přihlásit do konce dubna

Pojeďte s námi navštívit hanáckou metropoli Olomouc. V tomto městě se nachází mnoho velmi vzácných pamětihodností. Je zde možno navštívit hmatové výstavy a komentované prohlídky pro nevidomé.

Některým z vás se může zdát, že je to moc daleko. Z Plzně       i zpět ale jezdí přímé Pendolino, čili není nutné nikde přestupovat a cesta trvá pouhé 4 hodiny. V tomto vlaku lze zakoupit občerstvení za přijatelnou cenu, které vám donesou až k vašemu místu, což tuto delší cestu jistě zpříjemní.

Cena činí 980 Kč / osoba. Zahrnuje ubytování na dvoulůžkovém pokoji  se snídaní.

Tuto částku je třeba uhradit do konce dubna 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zašlete na adresu Marie Duchková, Husova 292, 334 52 Merklín.

 

Plánované akce na březen 2019

4. 3. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 1. března.

 

7. 3. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Případnou svoji neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

12. 3. – úterý – DJKT Plzeň – Velké divadlo

V březnu si 11 našich členů vychutná Mozartovu operu Idomeneo. Mozartův Idomeneo zahajuje řadu skladatelových mistrovských oper. Byl komponován pro Mnichov, kde měl 29. ledna 1781 svou světovou premiéru.

 

Kdy: úterý 12. března 2019

Kde: DJKT Plzeň – Velké divadlo

Čas: 19:00 – ? (není uvedeno, nové představení)

Libretista Giambattista Varesco v opeře zpracovává antický námět o krétském králi Idomeneovi, který při svém návratu z Trójské války v ohrožení vlastního života slíbí bohu Neptunovi, že mu obětuje prvního člověka, kterého na pevnině potká. Tím člověkem je jeho vlastní syn Idamantes. Jako v každé antické tragédii ale do děje zasáhne deus ex machina – Neptunův hlas nařizuje Idomeneovi, aby se vzdal svého trůnu ve prospěch syna Idamanta a jeho choti Illie. Přestože plzeňská opera vždy věnovala zaslouženou pozornost Mozartovu dílu, tato opera zde nikdy nezazněla a plzeňské nastudování bude v Plzni první. Režie byla svěřena významné německé režisérce Arile Siegert, která bude v Čechách pracovat vůbec poprvé. Opera bude uvedena v italském originále s českými a německými titulky.

 

14. 3. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Případnou svoji neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

18. 3. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 17:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 15. března.

 

21. 3. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni  (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Případnou svoji neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

28.3. – čtvrtek – Přátelské posezení v klubovně

Od 13:00 – 17:00 se sejdeme v naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni, kde se opět můžete těšit na hudbu a zpěv našeho Pepy Ježka.

 

28. 3. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Případnou svoji neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

 

28.3. – čtvrtek – Běh pro Světlušku v Plzni

 

Milí členové,

 níže naleznete pozvánku od Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška na Noční běh pro Světlušku v Plzni.

 Minulý rok jsme na této akci byli jen 2 zrakově postižení, proto Vás žádám o aktivní účast, aby o nás plzeňská veřejnost také věděla.  

 

Pozvánka

Vážení a milí přátelé,

 máme tu jaro a díky tomu i Noční běh pro Světlušku v Plzni, kam bychom Vás rádi co nejsrdečněji pozvali. Startujeme ve čtvrtek 28. března v 19 hodin z DEPO2015 (Presslova 14, 301 00 Plzeň 3-Jižní Předměstí), kde všichni nasadí čelovky   a vytvoří krásný roj Světlušek.

 

Registrace se otevře od 17:30, ve stejný čas začne                    i doprovodný program. Těšit se můžete například na koncert kapely BTnJ, účast známých osobností i nevidomých účinkujících. Občerstvení před a po běhu je zajištěno.

 

Traséra Vám rádi domluvíme z řad přátel Světlušky – firemních partnerů, novinářů či osobností. Je to jedna z cest, jak můžeme naučit vidící chápat prostředí nevidomých. Samozřejmě Vaši vlastní traséři jsou srdečně vítáni.

 Na běh pro Vás zajistíme rozlišovací běžecký dres a v zázemí stánku Světlušky převlékárnu a úschovnu osobních věcí.    Také pro Vás máme připravený dárkový startovací balíček.

 

Svou účast prosím definitivně potvrďte nejpozději do pátku     8. 3. 2019 na email michaela.posvarova@rozhlas.cz nebo smskou na číslo 734 151 309.

 

K odpovědi prosíme připojte ještě tyto informace:

-      zda máte svého traséra (pokud ano, prosíme o jeho jméno)

-      zda potřebujete zajistit doprovod – můžeme Vám ho zajistit nejlépe od stanice autobusu/tramvaje Pionýrská, Zimní stadion, případně Schodová

-      jaký typ rozlišovacího dresu máme připravit – NEVIDOMÝ nebo SLABOZRAKÝ

-      jakou trasu chcete běžet, zda malý okruh 3,3 km nebo velký okruh 6 km

-      jaké tempo Vám vyhovuje (chůze, rekreační běh, rychlejší běh, výkonnostní)

-      Vaše případné dotazy

 

Pro letošní běh chystáme malou organizační změnu s výdejem vstupenek oproti roku minulému. V týdnu před konáním samotného běhu vám zašleme na e-mail vstupenku s unikátním čárovým kódem, kterým se budete prokazovat při vstupu. Podrobnější informace rovněž obdržíte v tomto e-mailu.

 

Veškeré informace o akcích jsou jinak k nalezení na www.behprosvetlusku.cz. Veřejnost platí startovné, které následně putuje do sbírky Světluška na pomoc nevidomým. Připomínám, že držitelé průkazek ZTP a ZTP/P mají s jedním doprovodem vstup do areálu zdarma a přes web se registrovat nemusí.

 

Díky moc, budeme se těšit, že s námi rozsvítíte Plzeň!

 

Za Světlušku srdečně zdraví

 

Michaela Pošvářová

koordinátorka nadačních příspěvků pro jednotlivce

 

Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu

Vinohradská 12 | 120 00  Praha 2

 

mobil: 734 151 309, tel.: 221 551 229

michaela.posvarova@rozhlas.cz| www.svetluska.net

 

 

 

 

 

30. 3. – sobota – Volební oblastní shromáždění

 

Vážení členové,

na konci března tohoto roku čeká naší oblastní odbočku volební Oblastní shromáždění.

Dovolte mi k tomuto uvést s dostatečným předstihem následující informace a připomínky.

< >Ze stanov vyplývá, že právo hlasovat a volit mají všichni členové. Právo být voleni mají všichni členové SONS ČR, z. s., kteří nejpozději ke dni volby dosáhli plnoletosti.

Oblastní shromáždění z členů Oblastní odbočky volí 

Oblastní radu SONS ČR, z. s. na čtyřleté funkční období; (u naší OO nejméně pětičlennou)

Oblastní kontrolní komisi, rozhodne-li se ji zřídit;

 

Andělé s páskou přes oči

díky svým očím, které nevidí

vidíš víc, vidíš do lidí

a vidíš jejich hlasy, jejich doteky

svým zrakem vnitřním, nebud zaleklý

že by ses ztratil v tomhle světě

v světě, kde láska pod asfaltem kvete

kde lokty těch, kteří jsou vpředu

cpou se všem za nimi zle do pohledu

a ty ty rváče přece nevidíš

to je tvá výhoda, máš v hrudi skrýš

kde skrýváš malý vnitřní periskop

tím vidíš ven, na délku tisíc stop

a když je někdo laskavý, poznáš to z hlasu

a když je někdo krásný, vidíš tu krásu

upletlou z činů jeho všedních dní

tak jako slunce v tváři polední

hřeje tě, zasněný zastavíš se

 

a začneš věřit, že je dobro v světě

že člověk dobrý ve tmách nalezne tě

vezme tvou ruku do svých dlaní plaše

a řekne: ty jsi štěstí naše

a řekne, jak ti závidím

tu tvoji schopnost - vidět do lidí

hrdino můj, denně ti tleskám tajně

zdoláváš překážky pro jiné nepoddajné

a když jdeš večer spát

jsem u tebe

andělé s páskou přes oči vidí do nebe

 

 

 

 

2016 © OO Sons Plzeň - jih