Informáček č.5/2019

Zajímavosti z Roudné

Dobrý den, protože vycházka po borských vilách se povedla, rozhodli jsme se, že druhou procházku uskutečníme na Roudné. Roudná nebyla vždy součástí Plzně, má starší historii a je na ni patřičně hrdá. Na místě dnešního Kauflandu se našel úlomek keramického pekáče na obilí z doby kolem roku 750 n.l. Na místě Roudné stávala ves Malice, zmiňovaná již roku 1266. Název Roudná se objevuje od 16.století. Ale brána vedoucí od Roudné do centra Plzně se celá léta jmenovala Malická. Teď už víte proč. 

Pokud jste Plzeňáci, nejspíš ještě pořád říkáváte mostu, který z Roudné do centra vede, Saský most. Dnes je Rooseveltův, ale Plzeňákům to moc nejde přes pusu. Nic proti Rooseveltovi. Saský most stojí na svém místě od roku 1850, před ním vedly z Roudné mosty dva, jeden na Rychtářku a druhý přes tehdejší Valchářskou strouhu. Ze čtvrti Rychtářka zbyly jen dva domy a jméno, které nese parkovací dům. Ale vraťme se k Roudné. Ta měla v historii několikrát namále. V době, kdy byla předměstím Plzně, byla při každém vpádu vojsk první na ráně. V době, kdy komunisté zavládli naší zemi, zase hrozilo, že na jejím místě vyroste krajské sportovní středisko, v 80.letech přišel nápad na sídliště, později na dálnici Praha - Rozvadov. V současnosti občas přichází na přetřeš myšlenka na magistrálu, vedoucí územím starobylé Roudné. Snad se Roudná ubrání. Držím jí palce.

 

S pomocí materiálů ze stránky roudna.unas.cz sepsal Ondřej Klekner

 

Poděkování za krásnou dubnovou procházku

Letos v dubnu se naší odbočce SONS Plzeň-jih podařilo zrealizovat první z naučných procházek Plzní, které jsme se s manželem moc rádi zúčastnili.

Volnou chůzí jsme prošli klidnou čtvrť zvanou „Bezovka“. Přitom jsme vyslechli poutavé vyprávění našeho průvodce Ondřeje, které jistě vyžadovalo moře času na přípravu. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavého o historii architektonicky významných staveb.

Moc děkuji, velice fandím této nové aktivitě a těším se na další procházku.

 

Markéta Matasová

 

 

 

Naši jubilanti:

Marta Paráková                                          55 let

 

Přejeme Vám krásné narozeniny!

 

Plánovaná akce na září 2019

Víkendový pobyt v Olomouci

Od pátku 6. září do neděle 8. září 2019 – Hotelový dům Olomouc – zájemci se mohou přihlásit do konce dubna

Pojeďte s námi navštívit hanáckou metropoli Olomouc. V tomto městě se nachází mnoho velmi vzácných pamětihodností. Je zde možno navštívit hmatové výstavy a komentované prohlídky pro nevidomé.

Některým z vás se může zdát, že je to moc daleko. Z Plzně       i zpět ale jezdí přímé Pendolino, čili není nutné nikde přestupovat a cesta trvá pouhé 4 hodiny. V tomto vlaku lze zakoupit občerstvení za přijatelnou cenu, které vám donesou až k vašemu místu, což tuto delší cestu jistě zpříjemní.

Cena činí 1 190 Kč / osoba. Zahrnuje ubytování na dvoulůžkovém pokoji se snídaní.

Tuto částku je třeba uhradit do konce dubna 2019 na bankovní účet 205188908/0300 nebo zaslat na adresu SONS ČR, z. s., Sabrina Zikánová, Tomanova 5, 301 00  Plzeň.

 

Plánované akce na květen 2019

 

2. 5. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30 v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Svoji případnou neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

6.5. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 18:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do ……..

 

9. 4. – úterý – DJKT Plzeň – Velké divadlo

Šest členů odbočky se může těšit na činohru Jenom konec světa ve Velkém divadle  J. K. Tyla.

 

Kdy: úterý 9. dubna 2019

Kde: Velké divadlo J. K. Tyla

Čas: 19:00 – 20:30

Shledání s matkou, sestrou, bratrem a jeho ženou oživí nejen staré vzpomínky, ale i konflikty, které už byly téměř zapomenuty. Formálně i obsahově velice zajímavý text napsal autor v roce 1990 na stipendiu v Berlíně, poprvé byl na jevišti uveden v Lausanne v roce 1999, činohra DJKT uvede jeho českou premiéru. Podle divadelní hry Jeana-Luca Lagarce vznikl v roce 2016 ve francouzsko-kanadské koprodukci i film Je to jen konec světa, který režíroval Xavier Dolan a v němž si mimo jiné zahrála i Marion Cotillard. Ve Velkém divadle J. K Tyla bude inscenaci režírovat mladý talentovaný, stále ještě student pražské DAMU, Tomáš Loužný.

 

 

9. 5. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Případnou svoji neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

13.5. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 17:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do …….

 

 

 

16. 5. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni  (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Svoji případnou neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

20.5. – pondělí - Posilovna – H.E.A.T.

V pondělí s námi můžete od 17:00 vylepšovat kondici ve Fitness centru Kotelna v Plzni na Slovanech.

Přihlásit se můžete do 26. dubna.

 

23. 5. – úterý – DJKT Plzeň – Velké divadlo

V květnu Vás srdečně zveme na muzikál Donaha do Velkého divadla J. K. Tyla

Kdy: úterý 23. května 2019

Kde: Nová scéna DJKT Plzeň

Čas: 19:00 – 22:00

Cena: 190 Kč pro členy a průvodce s průkazem ZTP/P / 400 Kč pro členy bez průkazu ZTP/P / 480 Kč pro nečleny

Přihlásit se můžete do 22. dubna 2019.

 

DONAHA!

Terrence McNally / David Yazbek

 

Veleúspěšný komediální muzikál, který obletěl svět, konečně v Plzni!

 

Zábavná muzikálová komedie o partě propuštěných amerických ocelářů, kteří nemohou zavadit o novou práci. Ze zoufalství se proto rozhodnou k neobvyklému kroku: vydělat si pomocí striptýzového vystoupení. Co na tom, že většina z nich nemá pro podobnou práci potřebnou průpravu ani fyzické předpoklady – nakonec půjdou zcela donaha!

 

Populární muzikál v uplynulých dvou desetiletích obletěl divadla ve světě i u nás – nyní konečně přichází i do Plzně!

 

V režijním debutu Dalibora Gondíka se jako „striptéři ze zoufalství“ představí kromě členů muzikálového souboru DJKT Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Adama Reznera a Pavla Klimendy také hostující zpěvák a herec Tomáš Savka a Richard Tesařík, člen úspěšného YoYo Bandu.

 

23. 5. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Svoji případnou neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

30. 5. – čtvrtek – Cvičení jógy

Cvičení jógy začíná ve 13:30  v tělocvičně CH 118 na Klatovské třídě 51 v Plzni (budova Pedagogické fakulty na Chodském náměstí) a bude trvat zhruba hodinu.

Hromadný doprovod zajistíme od zastávky tramvaje č. 4 Dobrovského ve směru od Bor, odkud budeme odcházet         ve 13:10.

Svoji případnou neúčast nám prosím dejte vědět nejpozději den před cvičením.

 

 

30.5. – čtvrtek – Přátelské posezení v klubovně

Od 13:00 – 17:00 se sejdeme v naší klubovně v Tomanově ulici v Plzni, kde se opět můžete těšit na hudbu a zpěv našeho Pepy Ježka.

 

 

 

Plánované akce na červen:

Vážení členové,

 

v červnu si Vás dovolujeme pozvat na činohru Alenka v říši divů.

 

Kde: DJKT Plzeň – Nová scéna

Kdy: čtvrtek 27. června 2019

Čas: 19:00 – neuvedeno

Cena: 100 Kč pro členy a průvodce s průkazem ZTP/P / 250 Kč pro členy bez průkazu ZTP/P / 165 Kč pro nečleny s průkazem ZTP/P / 330 Kč ostatní

Přihlásit se můžete do 16. května 2019 do 10:00 na kontakty níže.

 

Alenka v říši divů

 

Lewis Carol

Slavná kniha anglického spisovatele Lewise Carola  Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem inspiruje i po sto padesáti letech neopakovatelnou imaginací, poezií, humorem a hudebností. 

 

Titulní hrdinka, vnímavé děvčátko Alenka, vstupuje do ireálného světa snů, kde se jednání postav, čas, podoba věcí, city, pocity a nálady prudce mění.  S dychtivou neústupností překonává úskalí své cesty. Potkávání s fantaskními bytostmi, podivnými zvířaty a oživlými věcmi otevírá s poezií a hravostí brány jejímu sebepoznávání. Snově fantazijní podívaná o zrání lidské duše je určena všem věkovým kategoriím.

 

 

 

Milí členové,

 

na konci června se můžete těšit na Verdiho operu Nabucco, která se odehraje v pátek 28. 6. 2019  v Amfiteátru Lochotín od 20:30.  

 

Velice se Vám omlouvám, ale vstupenky na Noc s operou se prodávají již od února, o čemž jsem vůbec nevěděl, a tak už máme místa jen na deku.

 

Cena je 50 Kč pro členy a průvodce s průkazem ZTP/P / 150 Kč pro členy bez průkazu ZTP/P / 100 Kč pro nečleny s průkazem ZTP/P / 200 Kč pro ostatní.

 

Přihlásit se můžete do čtvrtka 16. května 2019 do 10:00.

 

Nabucco

Giuseppe Verdi

Vášnivá a stále silná Verdiho hudba vypráví biblický příběh o utiskovaném židovském národu a jeho osvobození z babylonského zajetí, sbor Židů v této opeře patří k nejkrásnějším sborům celé operní literatury.

 

Když Verdi zažil vypískání své komické opery Jeden den králem, byl pevně rozhodnut, že už žádnou operu psát nebude. Díky diplomacii intendanta milánské La Scaly Merelliho, obdržel libreto Temistocla Solery o biblickém králi Nebukadnezarovi, které jej nesmírně zaujalo, zejména text k později slavnému sboru Židů „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“. Premiéra 9. března 1842 na jevišti La Scaly byla tak úspěšná, že Verdi přestal pochybovat o svém skladatelském talentu a začal psát jedno dílo za druhým. Stal se jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů 19. století nejen v Itálii, ale na celém světě. Opera Nabucco, stojící na samém začátku jeho tvorby, je neustále živým a aktuálním hudebním dramatem s hlavní myšlenkou svobody.

Opera bude uvedena v italském originále s českými a německými titulky.  

 

Vážení přátelé, zaposlouchejte se do veršů další z básní našeho člena Ondřeje Kleknera:

 

Věřím na anděly

 

Věřím na anděly

a na bublinky z vodovodních potrubí

pozvání na neděli, na sex, na zpěv

holubí

věřím na anděly

jezdějí metrem, jsou nosem ke sklu přitisklí 

a srdcem ke zdi, a hlavou v oblacích

jdou nahoru, nikdy se nevrací

 

věřím na strach

v dětských hrách a v očích strašáků

strašáci nejsou, dokud nepřijdeš

a nejdeš do mraků vlastní hlavou

 

andělé plavou

ve svých úkolech, ve tvých snech, v řece

nahoře bez

věřím na anděly

a nemá to

mez

 

 

 

 

 

Kontakty:

Adresa: SONS Plzeň – jih, z. s., Tomanova 5, 301 00  Plzeň

E-mail: plzenjih-odbocka@sons.cz

Web: www.sonsplzenjih.cz

 

Pracovníci:

 

Bc. Milan Včelák – vedoucí pracoviště, předseda odbočky

Tel.:         778 412 705, 702 021 906

Email:     vcelak@sons.cz

 

Sabrina Zikánová – administrativní pracovnice

Tel.:         605 591 794, 777 479 485    

Email:     zikanova@sons.cz

 

Mgr. Iva Rejtharová – administrativní pracovnice

Tel.:         721 470 266    

Email:     rejtharova@sons.cz

 

Úřední hodiny:

Pondělí:   9-12, 14-16:30

Středa:    10-14

Čtvrtek:   10-14

Po předchozí domluvě lze i jindy!

 

Rada oblastní odbočky SONS Plzeň - jih:

Milan Včelák, Veronika Onačilová, Marie Duchková,             Libuše Hečlová, Zdeňka Bejvlová, Ctibor Budka,            Vladimír Schnurpfeil

 

Rada je tu pro Vás, nebojte se nás kontaktovat se svými připomínkami a nápady ohledně dění v SONS, uvítáme Vaši aktivitu a Váš zájem.

 

Předseda:                      Milan Včelák

Místopředsedkyně:       Veronika Onačilová

Hospodářka:                  Marie Duchková

2016 © OO Sons Plzeň - jih